Oferta dydaktyczna Instytutu Informatyki

Poniższa lista przedstawia przedmioty, które są uczone w Instytucie Informatyki, niektóre z nich co roku, niektóre z mniejszą częstotliwością Każdy student Instytutu Informatyki studiuje wg indywidualnego toku studiów, wybierając (zgodnie z pewnymi zasadami) z tej listy swoje przedmioty.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami u nas, jeżeli chcesz wiedzieć, czy na Uniwersytecie można zostać inżynierem, jeżeli interesuje Cię 1000 zł stypendium miesięcznie - zapraszamy na naszą stronę główną

Seminarium: Co nowego w bazach danych?

Nazwa angielska (title in English): Seminar: What\'s up in Databases?
Prowadzący (lecturer): Przemysława Kanarek
Liczba punktów (ECTS): 3
Liczba punktów 2007 (ECTS since 2007): 4
Rodzaj (type): seminarium
Rodzaj od 2007 (type since 2007): seminarium
Liczba godzin (hours in semester):
seminarium:30
Egzamin (exam): nie
Możliwe zajęcia w języku angielskim (can be taught in English): tak
Przedmiot zostal uaktualniony na biezacy rok (updated): tak
Semestr (semester): zimowy

Wymagania (prerequisites)

Opis (description)

Celem seminarium jest zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami pojawiającymi się w Systemach Zarządzania Bazami Danych. Interesować nas będą zarówno nowe możliwości, o które wzbogacane są stare, duże systemy z wieloletnią tradycją, jak i zupełnie nowe systemy powstające często z potrzeby chwili.

Program (program)

Tradycyjne systemy baz danych gwarantowały wydajne i bezpieczne przetwarzanie gigabajtów danych, wymuszając jednak na programistach i projektantach zaprojektowanie całego świata w postaci tabelek i komunikowanie się z bazą w SQL.

Ponieważ jednak komputery już dawno wyszły poza pierwotną rolę urządzeń wyłącznie liczących, baz danych także nie można w nieskończoność trzymać w ryzach tabelek i mówić do nich tylko: SELECT...FROM...WHERE. Użytkownicy zamiast suchych tabelek i rekordów żądają baz inteligentnych, żywych, oddających wiernie bogatą rzeczywistość i nadążających za pojawiającymi się potrzebami. Jako, że to klient ma pakiet akcji kontrolnych na rynku baz danych w postaci grubego portfela, stare, wydajne systemy stroją się w nowe szaty rozbudowując i wzbogacając o nowe funkcjonalności. Po piętach depczą im, a nierzadko wyprzedzają, liczne nowe systemy, bo tworzenie systemów zarządzania bazami danych przestało być wyzwaniem ciężkim, żmudnym i wieloletnim, na które nikt rozsądny się nie porywał.

Mamy więc bazy danych zarówno na superkomputerach, jak i w komórkach czy rozproszone po sieci (bazy mobilne i rozproszone). Dane mogą opisywać dynamicznie zmieniającą się sieć połączeń lub nieustannie napływające strumienie informacji (bazy grafowe i strumieniowe). Baza może ewoluować wraz z rozwojem firmy, trwając mimo fuzji, restrukturyzacji, wzlotów i upadków (bazy temporalne i ewolucja schematu). Projektant może wybrać bazę tylko z transakcjami, może wybrać motor bazy danych wywracający tabelki do góry nogami (a raczej na bok, czyli system kolumnowy), może zrezygnować z niebogatych możliwości projektowania w bazach relacyjnych...

Jednym zdaniem: zrobiło się (wreszcie) ciekawie!

W ramach seminarium będziemy chcieli posłuchać o własnoręczne wypróbowanych możliwościach z grona wymienionych (ewentualnie innych) i skonfrontowaniu ich z wiedzą teoretyczną na dany temat.

Literatura (references)

Jeżeli jesteś zainteresowany studiowaniem w naszym instytucie, zapraszamy na stronę poświęconą tegorocznej rekrutacji.

Nazwa użytkownika (user name):
Hasło (password):