Oferta dydaktyczna Instytutu Informatyki

Poniższa lista przedstawia przedmioty, które są uczone w Instytucie Informatyki, niektóre z nich co roku, niektóre z mniejszą częstotliwością Każdy student Instytutu Informatyki studiuje wg indywidualnego toku studiów, wybierając (zgodnie z pewnymi zasadami) z tej listy swoje przedmioty.

Jeżeli zastanawiasz się nad studiami u nas, jeżeli chcesz wiedzieć, czy na Uniwersytecie można zostać inżynierem, jeżeli interesuje Cię 1000 zł stypendium miesięcznie - zapraszamy na naszą stronę główną

Eksploracja danych

Nazwa angielska (title in English): Data Mining
Prowadzący (lecturer): Piotr Wnuk-Lipiński
Liczba punktów (ECTS): 9
Liczba punktów 2007 (ECTS since 2007): 6
Rodzaj (type): zaawansowany
Rodzaj od 2007 (type since 2007): informatyczny.I2
Liczba godzin (hours in semester):
wykład:30
ćwiczenia+pracownia:30
Egzamin (exam): tak
Możliwe zajęcia w języku angielskim (can be taught in English): tak
Przedmiot zostal uaktualniony na biezacy rok (updated): tak
Semestr (semester): letni

Opis (description)

Systemy informatyczne stosowane są do przetwarzania coraz większej ilości danych dostarczanych codziennie przez przemysł, handel, urzędy statystyczne czy administrację państwową. W związku z tym coraz częściej dostrzegalna jest różnica między daną a informacją - mimo dużej ilości dostępnych danych, nierzadko pojawiają się problemy z uzyskaniem konkretnych informacji w nich zawartych.

Eksploracja danych (ang. data mining) jest nowoczesną dziedziną informatyki, rozwijaną dynamicznie w ostatnich latach w ośrodkach naukowych na całym świecie, której celem jest dostarczanie algorytmów i technik przetwarzania danych umożliwiających pozyskiwanie nietrywialnej wiedzy ze zgromadzonych dużych ilości danych. Metody eksploracji danych opierają się głównie na sztucznej inteligencji i statystyce obliczeniowej.

Wykład będzie dotyczyć popularnych algorytmów eksploracji danych, zarówno dla klasycznych zagadnień, takich jak klasyfikacja przy użyciu drzew decyzyjnych lub konstrukcja reguł asocjacyjnych, jak i nowoczesnych związanych z systemami rekomendującymi czy systemami wspomagania decyzji.

Program (program)

Jeżeli jesteś zainteresowany studiowaniem w naszym instytucie, zapraszamy na stronę poświęconą tegorocznej rekrutacji.

Nazwa użytkownika (user name):
Hasło (password):